Życie kulturalne miasta opiera się na działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Atrybutem jest bliskie sąsiedztwo obu instytucji, otoczenie parku miejskiego, który po rewitalizacji uzupełni ofertę społeczno-kulturalną.

Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu Krajeńskim to placówka stawiająca na rozwój kulturowy, osobisty i społeczny. Stara się dotrzeć do każdej grupy odbiorców i proponować uniwersalną ofertę tak, by każdy mógł uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta i gminy i czuć się jego częścią. Kamieński dom kultury kładzie duży nacisk na pielęgnowanie tradycji Krajny. W jego zasobach jest np. kolekcja strojów krajeńskich. Każdego roku organizowane są biesiady krajeńskie, a Krajeński Festyn Kulturalny od ćwierć wieku wzbogaca kalendarz imprez. Motto animatorów z MGOK brzmi: "Przeczytaj i zagraj, zatańcz i zaśpiewaj, narysuj i wyrzeźb - niech pochłonie cię magia i  czar krajeńskiej ziemi".

Niewątpliwie wszystkich artystów z miasta i gminy Kamień Krajeński łączą pasja, zaangażowanie i szacunek do tradycji. Swoją twórczością uświetniają niemal wszystkie imprezy w gminie i promują Kamień Krajeński w wielu plebiscytach regionalnych.

 

Kamieńska biblioteka oferuje bogaty wybór literatury, a jej działalność wykracza poza ramy czytelni i wypożyczalni książek. Jej oferta jest nowoczesna i atrakcyjna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkańcy chętnie korzystają z darmowego centrum multimedialnego, w którym organizowane są np. kursy komputerowe dla seniorów. Czytelnicy mogą wziąć udział w takich aktywnościach jak kółko robótek ręcznych czy dyskusyjny klub książki wraz ze spotkaniami autorskimi.

Historię miasta i gminy można poznać odwiedzając Izbę Historyczno-Regionalną, znajdującą się właśnie w budynku biblioteki przy ul. Leśnej 11. Miejsce to utworzono z inicjatywy Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego z okazji 650-lecia nadania praw miejskich. Znajdą tu Państwo zbiór oryginalnych pamiątek i eksponatów będących świadectwem historii i życia mieszkańców miasta i gminy Kamień Krajeński.

 

Warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe tych instytucji.