Jezioro Mochel to największe jezioro w gminie. Jego powierzchnia to ponad 150 ha a głębokość maksymalna sięga prawie 13 m. Jezioro otaczają wzniesienia porośnięte lasem mieszanym. Przez jezioro przepływa rzeka Kamionka –najdłuższy prawoboczny dopływ Brdy. Rzeka płynie wolno, tworząc liczne meandry.
Walory przyrodnicze stwarzają możliwość do uprawiania różnych form turystyki np. kajakarstwa, wędkarstwa, wędrówek pieszych i rowerowych. Polecamy pieszą wędrówkę wokół jeziora Mochel. Wybierając ten szlak można podziwiać krajobraz pól i lasów, dolinę rzeki Kamionki, wąwozów i źródlisk.
Ofertę turystyczną miasta wzbogaca tutejszy ośrodek wczasowy zlokalizowany nad jeziorem Mochel. Jego propozycja to położone w lesie domki wypoczynkowe oraz pole namiotowo-kempingowe.
Kamieńska plaża to centrum letnich imprez kulturalnych i sportowych. Znajduje się tu amfiteatr z sezonową małą gastronomią, plac zabaw z siłownią na świeżym powietrzu, miejsce na ognisko, liczne pomosty wędkarskie. Na plaży przygotowane jest kąpielisko strzeżone.
Kamień Krajeński jest znanym ośrodkiem siatkówki plażowej. Na profesjonalnych boiskach przy samej plaży rozgrywane są turnieje o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
To bez wątpienia najcenniejszy zabytek sakralny miasta Kamień Krajeński. Ten barokowy kościół zbudowany został na zrębie murów kościoła renesansowego. Na południowo-wschodniej ścianie zamknięcia prezbiterium widoczny jest fragment renesansowego sgraffita z ok. 1578 r. z postacią św. Krzysztofa.
Kościół jest bogaty w zabytki z czasów XVII-XIX w., takie jak ołtarz główny (XVII w.), ołtarze boczne (XVIII w.), ambona i chrzcielnica (XVIII w.), ozdobne ławy z wysokimi oparciami dla dostojników uczestniczących w nabożeństwie z XVIII w.
W świątyni znajduje się ponadto wiele cennych obrazów, tablic i rzeźb przedstawiających świętych. Przy przebudowie w XIX w. kościół został powiększony o nawę poprzeczną, przez co budowla uzyskała kształt krzyża.
W 1964 r. papież Paweł VI wyniósł kościół parafialny w Kamieniu Krajeńskim do godności Kolegiaty.
Źródło: „Kamień Krajeński i okolice. Przewodnik turystyczny z planem miasta” pod red. Władysław Dobber, Joanna Miotk, Sępólno Krajeńskie, 2009
Strona internetowa http://www.parafiakamien.pl/?page_id=33
Życie kulturalne miasta opiera się na działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Atrybutem jest bliskie sąsiedztwo obu instytucji, otoczenie parku miejskiego, który po rewitalizacji uzupełni ofertę społeczno-kulturalną.
Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu Krajeńskim to placówka stawiająca na rozwój kulturowy, osobisty i społeczny. Stara się dotrzeć do każdej grupy odbiorców i proponować uniwersalną ofertę tak, by każdy mógł uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta i gminy i czuć się jego częścią. Kamieński dom kultury kładzie duży nacisk na pielęgnowanie tradycji Krajny. W jego zasobach jest np. kolekcja strojów krajeńskich. Każdego roku organizowane są biesiady krajeńskie, a Krajeński Festyn Kulturalny od ćwierć wieku wzbogaca kalendarz imprez. Motto animatorów z MGOK brzmi: "Przeczytaj i zagraj, zatańcz i zaśpiewaj, narysuj i wyrzeźb - niech pochłonie cię magia i czar krajeńskiej ziemi".
Niewątpliwie wszystkich artystów z miasta i gminy Kamień Krajeński łączą pasja, zaangażowanie i szacunek do tradycji. Swoją twórczością uświetniają niemal wszystkie imprezy w gminie i promują Kamień Krajeński w wielu plebiscytach regionalnych.
Kamieńska biblioteka oferuje bogaty wybór literatury, a jej działalność wykracza poza ramy czytelni i wypożyczalni książek. Jej oferta jest nowoczesna i atrakcyjna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkańcy chętnie korzystają z darmowego centrum multimedialnego, w którym organizowane są np. kursy komputerowe dla seniorów. Czytelnicy mogą wziąć udział w takich aktywnościach jak kółko robótek ręcznych czy dyskusyjny klub książki wraz ze spotkaniami autorskimi.
Historię miasta i gminy można poznać odwiedzając Izbę Historyczno-Regionalną, znajdującą się właśnie w budynku biblioteki przy ul. Leśnej 11. Miejsce to utworzono z inicjatywy Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego z okazji 650-lecia nadania praw miejskich. Znajdą tu Państwo zbiór oryginalnych pamiątek i eksponatów będących świadectwem historii i życia mieszkańców miasta i gminy Kamień Krajeński.
Warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe tych instytucji.
Kamień Krajeński leży w środkowej części Pojezierza Krajeńskiego (w północno-zachodniej części województwa kujawsko – pomorskiego).
Miasto założone zostało na miejscu osady Wawrzyszkowo, która w 1237 roku wraz z okolicznymi wsiami utworzyła klucz dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. 11 lutego 1359 r. dokument lokacyjny wydał arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki, a potwierdził go w 1360 roku król Kazimierz Wielki. Już w XV stuleciu Kamień był lokalnym ośrodkiem administracyjnym i sądowniczym na kresach archidiecezji. Rangę grodu umocniło powstanie w 1512 roku archidiakonatu kamieńskiego obejmującego kilka dekanatów.
W czasach zaboru pruskiego miejscowość nazywano Kamin lub Cammin, a po 148 latach niewoli przyjęto (w 1920 r.) nazwę Kamień Pomorski. Po zakończeniu II wojny światowej, od 1951r. miasto przybrało swą, obecną pełną nazwę – Kamień Krajeński.
Miasto Kamień Krajeński do dzisiaj zachowało średniowieczne rozplanowanie, w kształcie wydłużonego prostokąta z rynkiem pośrodku. Zabytkowy układ przestrzenny miasta pochodzi z okresu lokacji. W większości zachowały się zabudowania z I połowy XIX wieku (domy murowane z cegieł, otynkowane w większości parterowe, ułożone kalenicowo).
W centrum miasta znajduje się obszerny rynek ze stylową fontanną, którą ufundowano z okazji 650-lecia nadania praw miejskich. Główną osią miasta jest oś wschód-zachód z ul. Główną. Przejezdni zwracają uwagę na drogę prowadzącą wprost do bram kościoła.
Pomiędzy stadionem a kościołem można zobaczyć fragment średniowiecznych murów obronnych, które otaczały Kamień. Do dzisiaj pozostało tylko kilkadziesiąt metrów (większość wykorzystano do odbudowy miasta po wielkich pożarach w XIX wieku). Ruiny stanowią cenny pomnik historii miasta.
Kamień Krajeński pięknieje od lat – poszerzana jest oferta rekreacyjna plaży, zaplanowano rewitalizację parku.
Źródło: „Kamień Krajeński i okolice. Przewodnik turystyczny z planem miasta” pod red. Władysław Dobber, Joanna Miotk, Sępólno Krajeńskie, 2009
Strona internetowa http://www.parafiakamien.pl/?page_id=33
W sąsiedztwie osiedla mieszkalnego przy ul. Sienkiewicza znajduje kompleks boisk wielofunkcyjnych ORLIK.
Obiekt sportowy wybudowano w formie tarasów, wykorzystując w ten sposób naturalne wzniesienie terenu. Powyżej kortów tenisowych mieszkańcy mogą korzystać z placu zabaw isiłowni plenerowej – tzw. otwartej strefy aktywności. Z kompleksu rozpościera się widok na wzgórza morenowe za jeziorem Mochel tzw. Góry Obkaskie.
Zachęcamy wszystkich do aktywnego wypoczynku!
Tuż obok boisk znajduje się zabytkowy gmach z początku XX w., w którym niegdyś funkcjonował zakład wychowawczy dla dziewcząt, w okresie pierwszej wojny światowej szpital wojskowy i sztab wojsk niemieckich podczas II wojny światowej. W latach 60. XX w. zakład przekształcono w dom pomocy społecznej dla osób starszych nieuleczalnie chorych.
Budynek Domu Pomocy Społecznej przyciąga uwagę zarówno swoją historią jak i architekturą.
Źródło: https://dpskamienkrajenski.pl/historia-domu/
Ziemia krajeńska jest atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. Kamień Krajeński usytuowany jest w pięknej krajobrazowo okolicy. Jeziora, rzeka, lasy, wzgórza morenowe pozwalają na czerpanie radości z wypoczynku na łonie natury.
To idealne miejsce na rodzinny weekend.
Proponujemy skorzystać z oferty noclegowej ośrodka wczasowego nad jeziorem Mochel i wybrać spośród domków letniskowych, pola namiotowego i campingowego.
Odpocząć można również w pobliskich Jerzmionkach, w którym znajduje się hotel z basenem i wieloma atrakcjami.
Podczas letnich imprez kulturalnych odwiedzający Kamień Krajeński mogą poznać lokalne tradycje kulinarne, o które dbają gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Warto wypatrywać w kalendarzu np. Święta Ziemniaka, które przyciąga tłumy smakoszy tego popularnego warzywa.
Przez Kamień Krajeński przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych m.in. Greenway Naszyjnik Północy, szlak Znaku Rodła Janiny Kłopockiej, szlak pieszy dookoła jeziora Mochel.
Życzymy częstych powrotów w urokliwe zakątki Krajny.
Gmina Kamień Krajeński. Zostań na dłużej.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".